Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Լեհաստանի Հանրապետության Սենատի մարշալեկ Տոմաշ Գրոձկիին: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես շահագրգիռ է առավել ընդլայնելու բազմոլորտ համագործակցությունը Լեհաստանի հետ՝ հավելելով, որ երկկողմ օրակարգում մեծ է միջխորհրդարանական արդյունավետ շփումների դերը: Նա առաջարկել է ամրապնդել մեր խորհրդարանական պատվիրակությունների փոխգործակցությունը միջազգային հարթակներում, մասնավորապես, միմյանց համար զգայուն հարցերում:
Հանդիպմանը քննարկվել են տարածաշրջանում գոյություն ունեցող բազմաթիվ անվտանգային մարտահրավերները, այդ թվում՝ Ադրբեջանի իշխանությունների ռազմատենչ հայտարարությունների և զինուժի կողմից շարունակական ռազմական սադրանքները: Ալեն Սիմոնյանը կարևորել է Հայաստանում Եվրամիության դիտորդական առաքելության տեղակայումը: Անդրադառնալով նախորդ տարվա դեկտեմբերից Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակմանը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը խոսել է Լեռնային Ղարաբաղի 120.000 հայ բնակչության իրավունքների ոտնահարումից՝ նշելով, որ նրանք փաստացի պատանդի կարգավիճակում են հայտնվել: ՀՀ ԱԺ նախագահը լեհ գործընկերոջը տեղեկացրել է, որ մարդասիրական իրավիճակն օրեցօր վատթարանում է, և Լաչինի միջանցքի հնարավորինս արագ ապաշրջափակումը խիստ հրամայական է:
Այս համատեքստում նա երախտագիտություն է հայտնել Լաչինի միջանցքի շրջափակման վերաբերյալ Լեհաստանի Սենատի ընդունած բանաձեւի կապակցությամբ, որում կոչ է արվում անհապաղ բացել միջանցքն առանց նախապայմանների։ Լեհաստանի Սենատի նախագահը նշել է. «Մենք հասկանում ենք, որ հայերն իրենց պատմության ընթացքում և մինչ օրս ստիպված են անընդհատ պայքարել. այդ վիճակի համար մենք մեծ ցավ ենք ապրում»: Նա ընդգծել է, որ Լեհաստանը շահագրգիռ է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմամբ՝ հարգելով հակամարտողների ցանկությունը եւ իրավունքները:
Ի պատասխան՝ ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է Հարավային Կովկասում խաղաղության օրակարգին: Հանդիպման ավարտին Ալեն Սիմոնյանը գրառում է կատարել Սենատի հուշամատյանում:

«Армяне вынуждены сражаться на протяжении всей своей истории и по сей день». Маршал Гродски
Делегация, возглавляемая Председателем Национального Собрания РА Аленом Симоняном, встретилась с Маршалом Сената Республики Польша Томашем Гродским. Спикер Национального Собрания РА отметил, что Армения очень заинтересована в дальнейшем расширении многоотраслевого сотрудничества с Польшей, добавив, что в двусторонней повестке важна роль эффективных межпарламентских контактов. Он предложил усилить сотрудничество наших парламентских делегаций на международных площадках, особенно по чувствительным друг для друга вопросам.
На встрече обсуждались многие вызовы безопасности в регионе, в том числе воинственные заявления властей Азербайджана и непрекращающиеся военные провокации со стороны их вооруженных сил. Ален Симонян подчеркнул важность размещения в Армении миссии наблюдателей Евросоюза. Касаясь блокирования Азербайджаном Лачинского коридора с декабря прошлого года, спикер Национального Собрания РА рассказал о нарушении прав 120-тысячного армянского населения Нагорного Карабаха, отметив, что они фактически взяты в заложники. Спикер НС РА сообщил своему польскому коллеге, что гуманитарная ситуация ухудшается с каждым днем, и необходимо как можно скорее разблокировать Лачинский коридор.
В этом контексте он выразил благодарность за принятую Сенатом Польши резолюцию о блокаде Лачинского коридора, призывающую к немедленному открытию коридора без предварительных условий. Председатель Сената Польши отметил. «Мы понимаем, что армянам постоянно приходится воевать на протяжении всей своей истории и до сих пор. Мы очень сожалеем о такой ситуации». Он подчеркнул, что Польша заинтересована в установлении мира в регионе, уважая пожелания и права конфликтующих сторон.
В ответ Спикер Национального Собрания РА подчеркнул, что Армения привержена повестке мира на Южном Кавказе. По окончании встречи Ален Симонян сделал запись в книге памяти Сената