Հայաստանի ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանն այսօր լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, թե այսօր դիվանագիտական ճակատում կան հնարավոր ճանապարհներ՝ ստեղծված իրավիճակը շտկելու առումով․
«Շրջանառվող ենթադրությունը, որ այն, ինչ կատարվում է, նաև միջազգային հանրության ցանկությունն ու պարտադրանքն է, ու արվում է նրանց ճնշման տակ, պետք է ամբողջությամբ վերանայել ու դրան տալ նոր ընկալում։ Այո, միջազգային հանրության համար ցանկալի է, որ ԼՂ հարցը վերջիվերջո հանգուցալուծվի, բայց թե ինչպես դա կարվի, հավատացեք՝ միջազգային հանրությանը այդքան էլ չի հետաքրքրում»,- ասել է նա։
Ըստ Օսկանյանի՝ երբ Հայաստանի իշխանությունները նոր ձևակերպում կտան բանակցությունների բնույթին, միջազգային հանրության մոտ դիրքորոշման կտրուկ փոփոխություն կլինի. «Եթե այսօր լիազորություն տրվի ինձ, մի խումբ դիվանագետների, վստահեցնում եմ ձեզ, շատ կարճ ժամանակում՝ երկու-երեք ամսվա ընթացքում կտրուկ կարելի է իրավիճակում փոփոխություն մտցնել, բայց այդ լիազորությունը պետք է լինի 100%, Փաշինյանը երեք ամիս պետք է լռի»,- ասել է նա․
Նախկին արտգործնախարարի խոսքով՝ այդ բանակցային խումբը երեք հիմնական քայլ պետք է անի․
«Առաջին՝ փոխի բանակցությունների տրամաբանությունը և նարատիվը հետևյալ կերպ․ մենք բանակցում ենք ոչ թե անարդար պատերազմի արդյունքում, անհավասար պայմաններում, պատերազմի սպառնալիքի տակ ստեղծված հարցեր՝ ստորագրելու խաղաղության պայմանագիրը, այլ մտնում ենք բանակցությունների մեջ՝ ոչ հավասար պայմաններում որոնելու այն ճիշտ ճանապարհները, որը հնարավորություն կստեղծի Հայաստանին ու Ադրբեջանին՝ հասնելու արդար ու կայուն խաղաղության։
Երկրորդ՝ պետք է ընդլայնել այսօր առկա բանակցային օրակարգը։ Այսօր բանակցային օրակարգում հայկական պահանջ չկա, կան միայն Ադրբեջանի պահանջները։ Հայաստանի պատվիրակությունը Վաշինգտոնում և այլուր բանակցում է Ադրբեջանի պահանջներին փաթեթավորում տալ, որ մեր ժողովրդին ավելի ընկալելի լինի։
Երրորդ՝ պետք դնել հայկական պահանջները։ ԼՂԻՄ-ի՝ սովետական շրջանի կարգավիճակի հարցը պետք է դնել օրակարգում։ Այն փաստը, որ սովետական շրջանում ԼՂԻՄ-ը եղել է ինքնավար մարզ, այսօր պետք է լինի բանակցությունների օրակարգում։ Չմոռանանք, որ այդ փաստն էր, որ 1991թ․ հնարավորություն տվեց Արցախի ժողովրդին՝ ձգտելու ինքնորոշման։ Հենց այդ փաստը օրինականացրեց, որ Արցախի ժողովուրդը խորհրդային շրջանում ունեցել է ինքնավար մարզ»։

Вардан Осканян хочет полномочий на 2-3 месяца
Бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян заявил сегодня в беседе с журналистами, что есть возможные пути исправления ситуации на дипломатическом фронте.
«Распространяющееся предположение о том, что происходящее является также желанием и принуждением международного сообщества, и делается под его давлением, должно быть полностью пересмотрено и дано новое восприятие. Да, международное сообщество желает, чтобы вопрос Нагорного Карабаха был окончательно решен, но поверьте мне, международное сообщество не так заинтересовано в том, как именно это будет сделано ", - сказал он.
По словам Осканяна, когда власти Армении дадут новую формулировку характера переговоров, произойдет резкое изменение позиции международного сообщества. "Если мне, группе дипломатов, сегодня дадут полномочия, я вас уверяю, в очень короткие сроки, в течение двух-трех месяцев, мы сможем кардинально изменить ситуацию, но эти полномочия должны быть 100%, Пашинян должен хранить молчание. на три месяца, — сказал он.
По словам бывшего министра иностранных дел, эта переговорная группа должна сделать три основных шага.
Во -первых, изменить логику и нарратив переговоров следующим образом: мы не ведем переговоры по вопросам, созданным в результате несправедливой войны, в неравных условиях, под угрозой войны, для подписания мирного договора, но мы вступаем в переговоры для поиска правильных путей в неравных условиях, которые создадут возможность для Армении и Азербайджана достичь справедливого и стабильного мира.
Во-вторых, следует расширить текущую переговорную повестку. Сегодня в повестке переговоров нет армянских требований, есть только азербайджанские. Делегация Армении в Вашингтоне и других местах ведет переговоры о том, чтобы сформулировать требования Азербайджана так, чтобы наш народ мог лучше их понять.
В-третьих, необходимо выставить армянские требования. В повестку дня должен быть поставлен вопрос о статусе Нагорного Карабаха, советского периода. Тот факт, что Нагорный Карабах был автономным регионом в советский период, должен быть сегодня в повестке переговоров. Не будем забывать, что именно этот факт, в 1991 г. дал народу Арцаха возможность стремиться к самоопределению. Этот факт узаконил наличие у народа Арцаха автономной области в советский период.