Քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի և Հնդկաստանի ԱԳ նախարարությունների միջև
Հուլիսի 3-ին Երևանում կայացել են քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի Հանրապետության և Հնդկաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունների միջև:
Խորհրդակցությունների շրջանակներում ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանն ընդունել է Հնդկաստանի ԱԳ նախարարության արտաքին քաղաքականության պլանավորման վարչության պետ Սումիթ Սեթի գլխավորած պատվիրակությանը:
Քաղաքական խորհրդակցությունների ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստանի և Հնդկաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններն ու գերակա խնդիրները, երկուստեք անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Հնդկաստանի արտաքին գերատեսչությունների կազմում գործող քաղաքականության մշակման և պլանավորման վարչությունների հիմնական գործառույթներին:
Կողմերն ընդգծել են երկկողմ բարեկամական հարաբերությունների աճող դինամիկան, քննարկել հայ-հնդկական բարձր մակարդակի շփումների, միջգերատեսչական կապերի ակտիվացման և քաղաքական երկխոսության օրակարգի կարևորությունը: Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել լրացուցիչ ջանքեր ներդնել պետությունների միջև հարաբերությունների առավել խորացման ուղղությամբ:
Անդրադարձ է կատարվել միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակի, ինչպես նաև երկկողմ տնտեսական, մշակութային, կրթական կապերի ամրապնդմանը, միջազգային կազմակերպություններում համագործակցությանը, երկրների միջև հաղորդակցության կապուղիների հաստատման խթանմանը:
Նախարարի տեղակալ Սաֆարյանը հնդկական կողմին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից վերջին շրջանում և առ այսօր իրականացվող ագրեսիվ գործողությունները, որոնք վտանգում են Հարավային Կովկասում կայունությունն ու խաղաղությունը։ Ընդգծվել է Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի շուտափույթ հաղթահարման կարևորությունը։

Политические консультации между министерствами иностранных дел Армении и Индии
3 июля в Ереване состоялись политические консультации между министерствами иностранных дел Республики Армения и Республики Индия.
В рамках консультаций заместитель министра иностранных дел РА Мнацакан Сафарян принял делегацию, возглавляемую начальником отдела внешнеполитического планирования МИД Индии Сумитом Сетом.
В ходе политических консультаций стороны обсудили приоритеты и вопросы внешней политики Армении и Индии, а также с обеих сторон были обсуждены основные функции отделов разработки и планирования политики, действующих в министерствах иностранных дел Армении и Индии.
Стороны подчеркнули растущую динамику двусторонних дружественных отношений, обсудили важность армяно-индийских контактов на высоком уровне, активизацию межведомственных связей и повестку политического диалога. Стороны выразили готовность приложить дополнительные усилия для углубления отношений между государствами.
Был затронут широкий круг вопросов, касающихся международной и региональной безопасности, а также укрепления двусторонних экономических и культурно-образовательных связей, сотрудничества в международных организациях, содействия налаживанию каналов связи между странами.
Заместитель министра Сафарян представил индийской стороне агрессивные действия, осуществляемые Азербайджаном в последнее время и по сей день, которые угрожают стабильности и миру на Южном Кавказе. Подчеркнута важность скорейшего преодоления гуманитарного кризиса, возникшего в Нагорном Карабахе в результате незаконной блокады Лачинского коридора