ՀՀ ԱԺ նախագահը վերահաստատել է ԵՄ հետ համագործակցությունը խորացնելու հանձնառությունը
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունիսի 20-ին ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի անվտանգության և պաշտպանության հարցերով ենթակոմիտեի նախագահ Նատալի Լուազոյի գլխավորած պատվիրակությանը: Ալեն Սիմոնյանը ողջունել է հյուրերին` նշելով, որ այս այցը հնարավորություն կտա տեղում ծանոթանալու իրավիճակին:
Նա շեշտել է, որ մեր երկիրը մեծապես կարևորում  է Եվրոպական խորհրդարանի աներկբա դիրքորոշումը Հայաստանի համար կարևորագույն մի շարք հարցերի վերաբերյալ: ՀՀ ԱԺ նախագահն այս համատեքստում հիշատակել է  Լեռնային Ղարաբաղի վերջին պատերազմի, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ոտնձգությունների, հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակման անհրաժեշտության, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման և դրա հետևանքով առաջացած մարդասիրական ճգնաժամին վերաբերող հարցերը, որոնք ամրագրվել են Եվրոպական խորհրդարանի մի շարք բանաձևերում  ու զեկույցներում:
«Եվրոպական միությունը շարունակում է մնալ Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների օրակարգին աջակցող առաջնային գործընկերը և ես ցանկանում եմ վերահաստատել մեր հանձնառությունը ԵՄ հետ համագործակցությունը խորացնելու և ընդլայնելու, այդ թվում` CEPA-ի դրույթների իրականացման հարցում»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում ԵՄ առաքելության տեղակայման որոշման շուրջ, որն էականորեն նպաստել է  մեր արևելյան սահմաններին հարաբերական կայունության հաստատմանը: Անդրադարձ է եղել Հայաստանին աջակցություն հատկացնելու խնդրանքով Եվրոպական միության հետ պաշտպանության և անվտանգության ոլորտներում Հայաստանի համագործակցության ընդլայնմանը:

Председатель НС РА подтвердил приверженность углублению сотрудничества с ЕС
20 июня Председатель Национального Собрания РА Ален Симонян принял делегацию, возглавляемую председателем подкомитета Европарламента по безопасности и обороне Натали Луазо. Ален Симонян поприветствовал гостей, отметив, что этот визит даст возможность ознакомиться с ситуацией на месте.
Он подчеркнул, что наша страна высоко ценит однозначную позицию Европарламента по ряду важнейших для Армении вопросов. В этом контексте Председатель НС РА упомянул недавнюю нагорно-карабахскую войну, вторжение азербайджанских вооруженных сил на суверенную территорию Армении, необходимость немедленного освобождения армянских военнопленных, блокирование Азербайджаном Лачинского коридора и возникший в результате гуманитарный кризис, которые были зафиксированы рядом европейских парламентов в резолюциях и отчетах.
«Европейский Союз продолжает оставаться основным партнером, поддерживающим программу реформ, реализуемых в Армении, и я хочу подтвердить нашу приверженность углублению и расширению сотрудничества с ЕС, включая реализацию положений CEPA», - сказал Ален Симонян.
На встрече состоялся обмен мнениями о решении разместить миссию ЕС в Армении, что значительно способствовало установлению относительной стабильности на наших восточных границах. Речь шла о расширении сотрудничества между Арменией и Европейским союзом в сфере обороны и безопасности.