Միրզոյանը ֆրանսիացի համանախագահին է ներկայացրել խաղաղության պայմանագրի շուրջ Հայաստանի դիրքորոշումը
Ապրիլի 11-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ֆրանսիայի համանախագահ Բրիս Ռոքֆոյին:
Կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը՝ իր մանդատի շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում։
Հանդիպմանը քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղում՝ ՌԴ խաղաղաահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի՝ Փառուխ գյուղ և մերձակա հատվածներ, ադրբեջանական զինված ուժերի ներխուժման արդյունքում ստեղծված իրավիճակը։ ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի հայության համար միտումնավոր ստեղծվող հումանիտար խնդիրները և Լեռնային Ղարաբաղն էթնիկ զտումների ենթարկելուն ուղղված գործողությունները։ Ընդգծվել է ադրբեջանական զինված ստորաբաժանումների՝ մարտի 23-ի ելման դիրքեր վերադառնալու անհրաժեշտությունը։
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումը՝ խաղաղության պայմանագրի շուրջ Ադրբեջանի բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ՝ այդ համատեքստում ընդգծելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության և համանախագահ երկրների միջնորդական դերը:

Мирзоян представил французскому сопредседателю позицию Армении по мирному соглашению
11 апреля министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял французского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Бриса Рокфоя.
Была отмечена важность сопредседательства МГ ОБСЕ в урегулировании нагорно-карабахского конфликта, в рамках ее мандата.
В ходе встречи была обсуждена ситуация в Нагорном Карабахе, возникшая в результате вторжения азербайджанских ВС в село Парух и близлежащие участки в зоне ответственности РМК.
Глава МИД РА представил намеренно создаваемые Азербайджаном гуманитарные проблемы для армян Арцаха и действия, направленные на этническую чистку Нагорного Карабаха. Подчеркнута необходимость возвращения азербайджанских вооруженных формирований на исходные позиции 23 марта.
Арарат Мирзоян представил позицию Армении в отношении начала переговоров с Азербайджаном по мирному договору, подчеркнув в этом контексте посредническую роль сопредседательства Минской группы ОБСЕ и стран-сопредседателей.