«Եվրանեսթի» համանախագահների հետ անդրադարձել է ռազմագերիների խնդրին
Փետրվարի 21-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի համանախագահներ Անդրիուս Կուբիլիուսին և Մակա Բոտչորիշվիլիին:
Միրզոյանը գոհունակություն է հայտնել Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերության զարգացման դինամիկայի առնչությամբ՝ այդ համատեքստում բարձր գնահատելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը նաև շնորհակալություն է հայտնել Եվրախորհրդարանին՝ Հայաստանի համար մի շարք կարևոր հարցերի վերաբերյալ համապատասխան բանաձևերով իր սկզբունքային դիրքորոշումն արտահայտելու համար։ Զրուցակիցները նաև մտքեր են փոխանակել Արևելյան գործընկերության շրջանակներում հետագա համագործակցության հեռանկարների շուրջ։
«Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի համանախագահները բարձր են գնահատել վերջին տարիներին Հայաստանում իրականացված բարեփոխումները ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտներում: Երկուստեք կարևորվել է բազում մարտահրավերների պայմաններում 2021թ. հունիսին Հայաստանում ազատ ու թափանցիկ արտահերթ ընտրությունների անցկացումը:
ՀՀ ԱԳ նախարարն ու «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի համանախագահներն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի լայն շրջանակի։
Անդրադառնալով հրատապ լուծում պահանջող հումանիտար հարցերին՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է Ադրբեջանում անօրինական կերպով պահվող հայ ռազմագերիների ու քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման անհրաժեշտությունը։
ԱԳ նախարարը շեշտել է Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի նորմերի շարունակական խախտման և ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի հրատապ միջոցներ կիրառելու մասին որոշումը չկատարելու անթույլատրելիությունը։
Ընդգծվել է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի համապարփակ և տևական կարգավորման նպատակով բանակցային գործընթացի լիարժեք վերսկսման անհրաժեշտությունը։
Հանդիպման ընթացքում նաև անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։

Глава МИД Армении обсудил возвращение армянских военнопленных с сопредседателями Евронест
21 февраля министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян принял сопредседателей Парламентской ассамблеи Евронест Андрюса Кубилюса и Маку Бочоришвили.
Мирзоян выразил удовлетворение динамикой развития партнерства Армения-ЕС, высоко оценив в этом контексте роль парламентской дипломатии.
Министр иностранных дел РА также поблагодарил Европарламент за выражение принципиальной позиции по ряду важных для Армении вопросов. Собеседники обменялись мнениями о перспективах дальнейшего сотрудничества в рамках Восточного партнерства.
Сопредседатели Парламентской ассамблеи Евронест высоко оценили недавние реформы в Армении в области демократии, верховенства права и борьбы с коррупцией. Обе стороны работали вместе в условиях многих вызовов в 2021 году и обеспечили свободные и прозрачные досрочные выборы в Армении в июне.
Министр иностранных дел Республики Армения и сопредседатели Парламентской ассамблеи Евронест затронули широкий круг вопросов региональной безопасности и стабильности.
Коснувшись гуманитарных вопросов, требующих безотлагательного решения, министр Мирзоян подчеркнул необходимость возвращения армянских военнопленных и незаконно удерживаемых в Азербайджане гражданских лиц.
Глава МИД подчеркнул недопустимость продолжающегося нарушения Азербайджаном норм международного права, невыполнения решения Международного суда ООН о неотложных мерах.
Подчеркнута также необходимость полноценного возобновления переговорного процесса по всеобъемлющему урегулированию нагорно-карабахского конфликта в рамках мандата сопредседателей Минской группы ОБСЕ.